Online Randevu

  Petek Temizleme

  petek temizleme

  Kullanım yılına ve suyun sıcaklık, oksijen ve kireç oranı gibi özelliklerine bağlı olarak kapalı devre ısıtma sistemlerinde zaman içerisinde çamurlaşma, tortu, kireç ve balçık oluşabilmektedir. Bu maddeler ısı ve su sirkülasyonunun sağlıklı bir şekilde yapılmasını engellemektedir. Buna bağlı olarak da ısınma sisteminde bazı olumsuzluklar meydana gelmekte ve tam verim alınamamaktadır. Bu durumun önlenmesi için yapılan petek temizleme işlemlerinin profesyonel firmalar tarafından gerçekleştirilmesi gerekmektedir.

  Petek temizleme işlemi hem evlerdeki hem de işyerlerindeki ısınma performanslarının arttırılması bakımından son derece önem taşımaktadır. Normal şartlarda kombilerin ve peteklerin içerisinde bir miktar su bulunmaktadır. Ancak, zaman içerisinde kirlenen ve kireçlenen su, devridaim esnasında peteklerin ve kombilerin zarar görmesine neden olabilmektedir. Bu nedenle petek temizleme işleminin düzenli olarak yapılması ile peteklerdeki ve borulardaki kireçlenmelerin ve bunların içerisinde biriken tortuların ortadan kalkması sağlanabilmektedir.

  Kunduz Tesisat petek temizleme konusunda da uzman ekibi ve kaliteli hizmeti ile sektöründeki en iyi markalardan biri olarak kabul edilmektedir.

  Petek ve Tesisat Temizliği Nasıl Yapılır?

  Bir bakım çalışması olan petek temizleme işlemleri sırasında asit içeriği olmayan kimyasal maddeler ve makina kullanılması daha iyi bir sonuç alınmasını sağlamaktadır. Petek temizleme işlemi için makinanın kombi tesisatına bağlanması esnasında evdeki en doğru noktanın seçilmesi önem taşımaktadır. Bağlantı doğru yapıldığı takdirde evin kirlenmesi önlenmektedir. Ayrıca; dışarıya atılacak olan kireç ve tortu parçalarının uzun yol alması da engellenebilmektedir. Bağlantı için tercih edilen bölgeler genellikle kombinin altı ya da banyodaki radyatör vanaları olmaktadır. Kalorifer boruları küçük hacimli olduğundan; ısıtma tesisatlarındaki sıkıştırılmış hava ile su, radyatörün içerisine girdiği anda geniş bir alanla karşılaşmaktadır. Peteğin dibine oturmuş tortuları bir anda havalandırarak sistemden dışarı atılmasını sağlayan makinalar 2 ile 3 bar arasında çalışmaktadır. Petek temizleme işi çıkış borusundan temiz su gelene kadar sürdürülmektedir. Radyatör temizliğinin yapılmasının ardından kalorifer tesisatının büyüklüğüne göre bazik özelliği bulunan koruma ve temizleme kimyasalları atılmakta ve sökülen parçalar yerine takılmaktadır. Kombinin su seviyesi ayarlanıp peteklerin havasının alınmasının ardından sistem çalıştırılabilmektedir.

  Petek temizleme işlemine başlanmadan önce kombi ve kombiye su giriş vanaları kapatılmaktadır. Böylece kombiye zarar verilmemesi amaçlanmaktadır. Ardından tüm radyatörlerin giriş ve çıkış vanaları kapatılmakta; ancak, petek temizleme işlemi tek tek yapılacağından temizlenecek eteğin giriş ve çıkış vanası açık bırakılmaktadır. Banyonun havludan radyatörü sökülüp petek temizleme cihazının bir hortumu havludan giriş vanasına diğer ucu cihaza bağlanmaktadır. Havludan çıkış vanasına da başka bir hortum bağlanmakta, bu hortumun diğer ucu tuvalete ya da klozete koyulmaktadır. Ardından en yakın çeşmeden petek temizleme makinasına su verilerek makina çalıştırılmaktadır.

  Petek temizleme makinası, temizliği yapılacak olan peteğe tazyikli su gönderirken aynı zamanda hava yardımı ile basınç da oluşmaktadır. Böylece; havayla birlikte peteklere giren tazyikli suyun radyatörlerin iç cephesindeki pislikleri sökmesini sağlamaktır. İşlem klozete ya da tuvalete akan su berraklaşana kadar devam ettirilmektedir. Böylece petek temizliği tamamlanmakta olup işlemler tüm petekler için sırayla uygulanmaktadır. Tüm petekler için petek temizleme işlemi bittikten sonra ısıtma sistemine petek temizleme kimyasalı gönderilmektedir. Petek temizleme ilacı baz özellikli bir kimyasal olup iki yıl boyunca petekleri korumaktadır. Aynı zamanda kombinin eşanjöründeki kireçlenmeyi engelleyerek kombinin daha az doğal gaz harcayarak petekleri ısıtmasına katkıda bulunmaktadır.

  26 Yılı aşan tecrübemiz ile sizlere profesyonel hizmet sunuyoruz. –Giderilmeyen kaçaklardan para almıyoruz. Detaylı bilgi için 0212 429 80 57 arayınız.!

  Petek Bakımı Ne Zaman Yapılmalıdır?

  Petek temizleme işlemi sayesinde doğal gaz kalorifer sistemleri ilk günkü yüksek performansı ile çalışmakta ve daha iyi ısıtma sağlanmaktadır. Belirli aralıklarla kış aylarının başlangıcında yaptırılacak çift yönlü petek temizleme işlemi doğal gaz sistemlerinin ömrünü uzatmasının yanı sıra doğal gaz fatura bedellerinin yükselmesini de engellemektedir.

  Petek Temizleme

  Evlerde ve iş yerlerindeki doğal gaz kalorifer tesisatı; kombi, vanalar, tesisat boruları, termostatlar ve peteklerden oluşan bir bütün olarak değerlendirilmektedir. Bu cihaz ya da elemanlardan birinin ya da bir kaçının düzgün çalışmıyor olması ısınma konusunda sorunlar yaşanmasına neden olabilmektedir. Kalorifer peteklerinin içerisinde dolaşan su, tesisatın içerisinde oluşan pas, kireç ve diğer parçacıkların tortu şeklinde eteğin tabanına çökmesine neden olmaktadır. Bu tür tortu birikimleri zaman içerisinde arttığından petek kanallarını tıkamakta ve sıcak suyun petek içerisinde rahatça dolaşmasına engel olmaktadır. Sıcak su petek içerisinde rahatça dolaşamayıp üzerindeki ısıyı bırakmadan eteği terk ettiği zaman petekler ısınamamakta ve ısıtmayı sağlayamamaktadır. Peteklerin çamur ile dolu olup olmadığı elle kontrol edilerek anlaşılabilmektedir. Tıkanmış olan peteklerin alt kısımlarında, elle kontrol esnasında soğuk bölgelere rastlanmaktadır. Bu durumda kombinin ısısının yükseltilmesi tercih edilse de bu sadece daha fazla doğal gaz harcanmasına neden olmakta ve tam performans ile ısınma sağlanamamaktadır. Petek temizleme işlemi kalorifer sisteminin ısı verimini artırmanın yanı sıra kombinin de sağlıklı ve uzun ömürlü çalışmasını sağlamaktadır.

  Peteklerin yarıdan aşağısının ısınmaması, kombi en yüksek ayara getirildiğinde dahi peteklerin altının ısınmaması, en son eteğin hiç yanmaması, kombinin kirlenme nedeni ile arıza yapması, kombi filtresinin sürekli tıkanması, kalorifer peteklerinin 2 yıl ve daha uzun süredir temizliğinin yapılmamış olması durumunda petek temizleme işleminin yapılması gerekmektedir.

  0552 594 94 58/57 Servis numaramızı arayarak ücretsiz teklif alabilirsiniz.

  Petek Temizliği Neden Yapılmalıdır?

  Kombinin bakımına verilen önemin tesisata ve bakımına da gösterilmesi gerekmektedir. Kombi tesisatlarında en fazla kireç suyun ısındığı eşanjörde oluşmaktadır. Kombi bakımı esnasında yalnızca süpürge ile toz alınmakta olup eşanjörü temizliği yapılmamaktadır. Kalorifer tesisatlarında petek temizleme yapılırken kullanılan koruyucu kimyasal, suyun geçtiği tüm kombi parçalarını tertemiz bir hale getirmektedir. Bu sayede kombi parçalarında kirlenmeden kaynaklı olarak oluşacak arızların da önüne geçilebilmektedir. Suyu peteklere kombi göndermekle birlikte düzgün iletim sağlanmasına bağlı olarak alınan ısı verimi de yükselmektedir.