Online Randevu

  İlaçla Petek Temizliği

  ilaçla petek temizliği

  Petek temizliği hem tesisat ömrünün uzamasını hem de tasarruf edilmesini sağlaması nedeni ile mutlaka yapılması gereken işlemler arasında yer almaktadır. İki yılda bir düzenli olarak yapılması önerilen petek temizleme işlemi ile hem kombinin ömrü uzamakta hem de belirli oranda doğal gaz tasarrufu sağlanabilmektedir.

  İlaçla Petek Temizliği Nedir?

  Peteklerin ve yerden ısıtma sistemlerinin temizliğinin yapılabilmesi için petek temizleme makinasının kullanılması gerekmektedir. İki çeşit petek temizleme makinası olup bunlardan biri hava ile suyu karıştırıp petekleri ve boruları basınçlı bir şekilde temizlemektedir. Diğer tür petek temizleme makinasında depo bulunmaktadır. Bu depoya su koyulup makina motorunun uyguladığı basınç ile petekler temizlenmektedir. Deposu olan petek temizleme makinası ile petek temizleme işlemi yapılırken petek temizleme ilacı eklenmektedir. Diğer yandan suyla havayı karıştırarak petek temizliği yapan petek temizleme makinasına petek temizleme ilacı koyulmamaktadır. Bu makinada petek temizleme işlemi tamamen basılı suyun ve doğal yöntemlerin kullanılmasıyla gerçekleştirilmektedir.

  Deposu bulunan petek temizleme makinalarında, makinanın motoru yeterli basıncı uygulamadığından petek temizleme ilacı kullanılması gerekmektedir. Petek temizleme ilacı asit özelliğindeki bir kimyasal olup bu özelliği sayesinde peteklerde bulunan kireç tabakasının ve tortuların sökülmesini sağlamaktadır.

  İlaçla petek temizliği işleminin yapılmasının ardından, petek temizleme ilacının sistemden temizlenmesi gerekmektedir. Bunun yapılmadığı durumlarda petek temizleme ilacının sisteme ve kombiye zarar vermesi söz konusu olmaktadır. Bu nedenle, hava ile suyu karıştırarak petek temizliği yapan makinanın kullanılmasının daha güvenli olduğu kabul edilmektedir.

  İlaçla Petek Temizliği Nasıl Yapılır?

  İlaçla petek temizliği yapılırken, petek içerisindeki yabancı cisimlerin suya göre daha ağır olması nedeniyle bu cisimlerin tesisat sisteminden atılabilmesi için petek temizleme makinasının kullanılması gerekmektedir.

  Petek temizleme ilacı depolu petek temizleme makinası yardımı ile kullanılmaktadır. Petek temizleme ilacı, peteğin iç duvarlarına yapışmış bulunan kireç ve balçık tabakasına nüfuz etmektedir. Taşıdığı asit özelliği sayesinde petek çeperine yapışmış olan inatçı kireç tabakasının kısa sürede sökülmesini sağlamaktadır.

  İlaçla petek temizliği işlemi yapılırken ortalama olarak bir metre radyatör için 8 litre kadar su kullanılmaktadır. Ortalama 7 radyatörün yer aldığı dairelerde 60 – 70 litre civarında su kullanılması gerekmektedir. Bu durumda yedi radyatörün olduğu bir dairede ilaçla petek temizliği işlemi yapmak için ortalama 1 litre kadar petek temizleme ilacı kullanılmaktadır. Bu işlem için petek temizleme makinasının deposuna suyla beraber petek temizleme ilacı ilave edilmekte ve yaklaşık 30 dakika kadar tesisat sisteminde dolaşması sağlanmaktadır. Böylece tesisatın içerisinde bulunan yabancı cisimler ve tıkalı bölgeler kimyasal maddenin yardımı ile temizlenmektedir. İlaçla petek temizleme işlemi sona erdikten sonra, kullanılan kimyasal maddenin tesisat sistemine, kombiye ve peteklere zarar vermemesi için temiz su ile durulama yapılarak tesisat sisteminden tamamen temizlenmesi sağlanmaktadır. Durulama işlemi tamamlandıktan sonra da nötrleştirici kullanılarak durulama işlemi ile tesisat sisteminden atılamamış olan petek temizleme ilacının kalıntıları temizlenmektedir. Bu işlemler sonucunda kimyasal madde tamamen temizlenmiş olup tesisat sistemine, peteklere ve kombiye zarar vermesi engellenmiş olmaktadır. Gereğinden fazla petek temizleme ilacı kullanılması tesisat sistemine zarar vereceğinden bu işlemin deneyimli kişilerce yapılması gerekmektedir. Kunduz Tesisat deneyimli profesyonel ekibi sayesinde ilaçla petek temizliği hizmetini en kaliteli şekilde sunmaktadır. Kullanılacak ilacın miktarı kunduz Tesisat’ın uzman personeli tarafından tam oranında ayarlanmaktadır. Böylece ilacın az kullanılması nedeniyle peteklerin temizliğinin tam olarak yapılamaması gibi bir durumun da önüne geçilmektedir.

  26 Yılı aşan tecrübemiz ile sizlere profesyonel hizmet sunuyoruz. –Giderilmeyen kaçaklardan para almıyoruz. Detaylı bilgi için 0212 429 80 57 arayınız.!

  İlaçla Petek Temizliği İşlemleri İçin Kunduz Tesisat ile İletişime Geçebilirsiniz

  Petek temizleme ilacı her tesisat için kulllanılamamaktadır. Eski kalorifer tesisatlarında kullanıldığı takdirde petek temizleme ilacı çürümüş olan tesisat sistemindeki parçaların delinmesine neden olabilmektedir. Bu nedenle bu tür tesisat sistemlerinde hava ve suyu karıştıran petek temizleme makinalarının kullanılması daha sağlıklı olup olası risklerin ortadan kaldırılmasında etkili olmaktadır.

  Petek temizleme ilacı aynı imanda alurad diğer bir deyişle alüminyum peteklerde de kullanılmamaktadır. Alurad petekler hassas bir yapıda olduğundan petek temizleme ilacı bu tür peteklere zarar verebilmektedir. Asit özelliği taşıyan bir kimyasal madde olan petek temizleme ilacı peteklerde delinmelere yol açıp peteği kullanılamaz hale getirebilmektedir. Bu nedenle alurad peteklerin yalnızca su ile temizlenmesi ve petek temizleme ilacı kullanılmaması gerekmektedir.

  Petek koruyucu kimyasallar, kalorifer tesisatlarında kireçlenme ve tortu oluşumunu geciktirmektedir. Aynı zamanda tesisat sisteminde oluşan çatlakların ve deliklerin onarılmasını sağlayan bu kimyasalın etkisi yaklaşık 2 yıl sürmektedir. Bu nedenle iki yıl geçtikten sonra ilaçla petek temizliği işleminin yenilenmesi gerekmektedir.

  0552 594 94 58/57 Servis numaramızı arayarak ücretsiz teklif alabilirsiniz.

  İlaçla Petek Temizliği İşlemleri Tesisatın Ömrünü Uzatır

  Kunduz Tesisat uzman personeli aracılığı ile verdiği ilaçla petek temizliği hizmeti sayesinde peteklerde görülen ısınma sorunlarının kısa sürede çözülmesine katkı sağlamaktadır. Bu işlemin yapılması için petek temizleme makinası en uygun eteğe bağlanmaktadır. Ardından peteklerin içerisindeki kireçlet ve tortular temizlenmektedir. Kalorifer tesisatının basınçlı makine ile temizlenmesinin ardından sistemde kalan kimyasal tahliye edilmektedir. Temizlik ve tahliye işleminin ardından peteklerin havası tek tek alınmaktadır. Bu işlem tamamlandıktan sonra kombi temizlik filtresinin bakımı ve kontrolü yapılmakta; petekler ısınır vaziyette 30 dakika kadar çalıştırıldıktan sonra ilaçla petek temizliği işlemi sona ermektedir.

  Isınmayan petek sorunlarının giderilmesinin yanı sıra tesisat ömrünüzün uzamasını istiyorsanız siz de Kunduz Tesisat ile iletişime geçerek işi, ustalarına teslim edebilirsiniz. Modern cihazlar ve uzman personel ile gerçekleştirilen bu işlem birkaç saat içerisinde tamamlanmaktadır. Düzenli ve zamanında yapılan ilaçla petek temizliği işlemleri ısınamama gibi sorunları ortadan kaldırmasının yanı sıra verimlilikte de artış sağlamaktadır.