Online Randevu

  Kanalizasyon Logar Açma

  Kanalizasyon sistemleri, şehir alt yapılarının en önemli bölümlerinden biri olup görevleri evlerin ve iş yerlerinin banyo, mutfak ve lavabo giderlerinden gelen atık suların bir yerde toplanmasını sağlamaktır. Kanalizasyon sistemlerinde zaman zaman farklı nedenlerden dolayı tıkanıklıklar, arızalar ve çökmeler meydana gelebilmektedir. Bu durumun daha ciddi sonuçları olan bir sorun haline dönüşmemesi için kanalizasyon gider borularının bakım ve onarım çalışmalarının düzenli olarak yapılması gerekmektedir.

  Logar Bakımlarının Yapılması Neden Önemlidir?

  Ülkemizin büyük bir kısmında yağmur kanalları bulunmadığından yağmur sularının iletimi de kanalizasyon sistemlerine bağlı bulunmaktadır. Hem yaşam alanlarımızın hem de yağmur sularının atıklarının iletimini sağlamakta olan kanalizasyon sistemlerinin dayanıklılığı son derece önemli bir konu olarak kabul edilmektedir. Atık su tesislerinin temizlemek için kullanıldığı kanalizasyon su tesisatı borularının eğim ve hacim yönünden doğru orantılı olması kanalizasyon sistemlerinin aksaksız çalışmasını sağlayan en önemli noktalardan biri olarak kabul edilmektedir. Ayrıca kanalizasyon sistemlerinin uzun ömürlü olması için yapım esnasında sağlam ve kaliteli malzemelerin kullanılması gerekmektedir. Logarların boyutları ile logarlar arasındaki boşluklar kullanılan arazinin şekline göre değişiklik gösterebildiğinden logarların yapımı esnasında bu etkenlerin göz önünde bulundurulması ile sonraki dönemlerde oluşabilecek sorunların önüne geçilebilmektedir.

  Logar yapımı işlerinde dikkat edilmesi gereken konuların başında logar kapağının tam ve düzgün bir şekilde ızgaraya oturtulması gelmektedir. Aksi takdirde logarlar, yağmur sularının taşıdığı katı cisimler nedeni ile kısa sürede tıkanma tehlikesi ile karşı karşıya kalmaktadır. Logar kapağının düzgün oturtulmadığı ve borulara yeterli eğitimin verilmediği rögar şebekelerinin düzgün bir şekilde çalışması mümkün olamamaktadır.

  Kanalizasyon tesisatlarından sonra ortaya çıkabilecek herhangi bir arızanın veya kanalizasyon tıkanıklığının önüne geçilebilmesi için logar bakımlarının düzenli bir şekilde yapılması gerekmektedir. Aksi takdirde kanalizasyon tesisatlarında tıkanmalar oluşmakta ve hem zaman hem de maliyet açısından daha büyük sorunlarla karşılaşılabilmektedir.

  Logar bakımlarının zamanında yapılması ile kanalizasyon tesisatında bir arızanın olup olmadığı tespit edilmekte, arızanın olması durumunda kanalizasyon logar açma işlemleri uygulanmaktadır. Logar içindeki atık suların su seviyesi ve akım hızı, kanalizasyonda yer alan gider borularının sağlıklı çalışmasına veya borularda meydana gelen çökmelere ve tıkanıklıklara bağlı olarak değişkenlik gösterebilmektedir. Tıkanıklık ve arıza oluşması durumunda atık suların akış hızı yavaşlamakta ve atık sular borularda hacim olarak artış göstermektedir. Akış hızı yavaşlayan sular da zamanla hacim kazanmakta ve kanalizasyon borularının içerisinde tıkanıklıklara neden olmaktadır. Bakımların geciktirilmeden yapılması önlemlerin zamanında alınmasını sağladığından gider borularının içerisinde yavaş yavaş akan atık suların giderilmesiyle tıkanıklıkların önüne geçilebilmektedir. Birikintilerin giderilmemesi durumunda borunun tamamı kaplanıp tıkanıklığa neden olmaktadır. Atık suların içerisindeki yağlar zamanla katılaşmakta, gider borularının içerisinde birikip boruyla eş değer boyuta ulaşmasıyla tıkanıklık yaşanmaktadır.

  26 Yılı aşan tecrübemiz ile sizlere profesyonel hizmet sunuyoruz. –Giderilmeyen kaçaklardan para almıyoruz. Detaylı bilgi için 0212 429 80 57 arayınız.!

  Kanalizasyon Logar Açma Nasıl Yapılmalıdır?

  Tesisat ile ilgili tüm sorunlarda olduğu gibi kanalizasyon logar açma işlemlerinde de işi gerçekleştiren kişi ya da kişilerin uzmanlığı büyük ölçüde önem taşımaktadır. Kunduz Tesisat ‘ın alanında uzman ekibi; evlerin ve iş yerlerinin önlerindeki logarların, pimaş kanallarının, tuvalet ve lavabo gider kanallarının tıkandığı durumlarda öncelikle kameralı görüntüleme sistemlerini kullanmaktadır. Bu sayede gider borularının içi baştan aşağı detaylı bir şekilde görüntülenerek sorunun nedeni anlaşılmaktadır. Ardından tespit edilen tıkanıklıklar robot cihazların kullanımı le açılmaktadır.

  Kanalizasyon borularında oluşan tıkanıklıklar çoğu zaman geç fark edilmektedir. Tıkanıklığın ilk belirtisi de genellikle lağımdan gelen kötü kokular ile kendisini göstermektedir. Oluşan tıkanıklık nedeniyle ilerleyen zamanlarda borulardan su iletimi büyük ölçüde azalmaktadır. Bu noktada evlerin zemin katlarının banyo, mutfak ve tuvalet giderlerinde lağım taşmaları görülmeye başlamaktadır.

  Tıkalı kanalizasyon borularının açılması için kimyasal madde kullanılmaması gerekmektedir. Garantili ve kesin bir çözüm alınabilmesi için tecrübeli bir firmadan destek alınması sorunun kısa sürede çözümlenmesini sağlamaktadır. Kunduz Tesisat, kanalizasyon logar açma işlemlerini herhangi bir kırma işlemi yapmadan, son teknolojiye sahip görüntüleme cihazları ile tıkanıklığı belirleyerek yapmaktadır. Böylece kırma işlemi esnasında pimaş borularına zarar verilmesi gibi durumlar da söz konusu olmamaktadır.

  0552 594 94 58/57 Servis numaramızı arayarak ücretsiz teklif alabilirsiniz.

  Logar Neden Tıkanır?

  Binalardan gelen atıkların biriktiği ve içindeki atıkları kanalizasyona ileten yer altı atık depoları olan logarların tıkanma nedenlerinden bazıları şu şekilde sıralanmaktadır:

  • Islak mendiller, çocuk bezleri, plastik sert cisimler, tuvalet kağıtları, pede gibi tuvalete atılmaması gereken cisimlerin atılması,
  • Moloz parçaları, harç ve çimento gibi katılaşan maddelerin atılması,
  • Logarda içe çökmelerin oluşması.

  Kanalizasyon Atık Su Yönetmeliği

  Kanalizasyon şebekesinin bulunduğu yerlerdeki atık su kaynaklarının, bölgedeki kanalizasyon şebekesine bağlanması son derece önemli bir konu olup aynı zamanda da bir zorunluluktur. Günümüzde atık suların çevreye direkt olarak boşaltılması söz konusu olamamaktadır. Kanalizasyon şebekesinin tahrip edilemediği gibi kullanım amaçları da değiştirilememektedir.

  Logar tıkanıklığının açılması işlemi esnasında tıkanıklık yerinin tespit edilmesi artık teknolojik gelişmelerin de desteği ile son derece kolay bir şekilde çözümlenebilmektedir. Tesisat sorunlarının giderilebilmesi için özel olarak hazırlanan cihazlar ve dedektörler sayesinde tıkalı olan alanların tespiti kısa sürede yapılabilmektedir. Kanalizasyon logar açma işlemini gerçekleştiren kişi ya da ekibin güvenilir ve deneyimli olması, telafisi güç durumların ortaya çıkmasını engellemektedir. Kunduz Tesisat, kanalizasyon logar açma işlemlerini kameralı görüntüleme cihazları ve kanal açma robotları yardımı ile baştan sonra taradıktan sonra yapmakta ve temizleme işlemi kusursuz bir şekilde gerçekleştirilmektedir. Uzman kadrosu sayesinde Kunduz Tesisat kanalizasyon logar açma işlemlerinin her aşamasında meydana gelmesi olası sorunları ortadan kaldırmaktadır.