Online Randevu

  Lavabo Açma

  lavabo açma

  Tıkalı lavabolardan ya da gider borularından gelen kokuların ve tıkanmalara yol açabilecek organik kalıntıların giderilebilmesi için lavabo gider borularının düzenli olarak temizlenmesi gerekmektedir. Suyun eskisine oranla doğru şekilde lavabodan gitmediği tespit edildiğinde lavabonun kısa sürede düzgün bir şekilde çalışması için uygulanabilecek bazı yöntemler bulunmaktadır. Ancak sorunun bu şekilde çözümlenememesi ya da daha ciddi olması durumunda mutlaka işin profesyonellerinden yardım alınması gerekmektedir.

  Lavabo tıkanıklıkları çok farklı nedenlerden kaynaklanabilmekte olup lavabo açıcıları ile duruma göre geçici ya da kalıcı çözümler elde edilebilmektedir. Ancak lavabo açma işlemlerinde kimyasal maddeler kullanılması daha farklı sorunlara neden olabileceğinden uzmanlar tarafından tavsiye edilmemektedir. Kimyasal ürünler ile lavabo açma işlemi esnasında temelde yüksek ısı uygulanmaktadır. Yüksek ısı ile birleşen kimyasal maddeler, lavaboda tıkanıklığa neden olan maddeleri eriterek yok etmeye çalışmaktadır. Bu nedenle lavaboda kullanılan plastik borular ve PVC’ler de büyük zarar görmektedir. Hasar gören gider tesisatının onarım gerekliliğinin ortaya çıkması durumunda sorun çok daha zahmetli ve masraflı bir hale dönüşebilmektedir. Kunduz Tesisat uzman personeli ile lavabo açma işlemlerini hızlı ve kolay bir şekilde halletmekte olup daha masraflı ve zahmetli bir durumun oluşmasına da engel olmaktadır. Lavabo tıkanıklıkları lavaboda biriken ya da kabaran sudan çok daha fazla sıkıntıya neden olabilmektedir. Kötü kokuların oluşmasının yanı sıra lavabo tıkanıklıkları alt dairelerde sızıntı oluşması gibi durumlar da yaratabilmektedir. Ayrıca; lavabo giderine bağlı bulunan bulaşık makinesinden ve çamaşır makinesinde çıkan pis sular ve yağlar nedeni ile giderde oluşan kabarıklık da lavabo tıkanıklığına neden olabilmektedir.

  Lavabo açma işleminde önce oluşan tıkanıklığın sebebinin öğrenilmesi ve tıkanıklık sebebine göre kalıcı ve zahmetsiz yöntemler uygulanarak sorunun giderilmesi gerekmektedir. Kunduz tesisat lavabo açma işlemleri esnasında teknolojinin sağladığı olanaklardan yararlanarak tıkanıklığın nedenini ve yerini kesin bir şekilde belirledikten sonra sorunu kısa sürede kalıcı olarak çözümlemektedir.

  Lavabolar Neden Tıkanır?

  Lavabo tıkanıklıklarının temel sebepleri şu şekildedir:

  • Boruların eskimesi,
  • Kullanıcı hataları (yemek atıklarının, sakal ve kılların, yağ gibi akışkanların atılması, çay posalarının dökülmesi)

  Evlerde en sık yaşanan sorunlardan biri olan lavabo tıkanıklıklarının önüne geçilmesi için; mutfak lavabolarına çay posalarının dökülmesinden kaçınılması gerekmektedir. Çay posaları birleşip top haline geldiğinden bulunduğu gider borusunda zamanla sertleşmekte ve zorlu tıkanıklıklara sebep olabilmektedir. Patates gibi çamurlu sebze ve meyvelerin üzerlerindeki çamur kazındıktan sonra lavaboda yıkanması önerilmektedir. Aksi takdirde borulara yapışan çamur tıkanıklığa sebep olabilmektedir. Yemek artıklarının ve yemeklerde kullanılan pişmiş yağların da lavabo tıkanıklıklarının en büyük sebeplerinden biri olduğu bilinmektedir. Ayrıca banyo lavabosunda saç ve sakalların birikmemesine özen göstermek de lavabo tıkanıklığı önlemek için alınabilecek önlemler arasında yer almaktadır.

  26 Yılı aşan tecrübemiz ile sizlere profesyonel hizmet sunuyoruz. –Giderilmeyen kaçaklardan para almıyoruz. Detaylı bilgi için 0212 429 80 57 arayınız.!

  Lavabo Tıkanıklığı Nasıl Anlaşılır?

  Lavabo tıkanıklığının ilk belirtisi lavabodaki suları çok geç etmesi hatta musluk kullanıldığında gider borularının gerekli tahliyeyi yapmaması nedeniyle lavabonun taşma yapması şeklinde ortaya çıkmaktadır. Bir diğer sorun da mutfakta kullanılan çamaşır ya da bulaşık makinelerinin lavabo ile aynı gidere bağlı olduğu yani atıkların aynı kanal hattı üzerinden ilerlediği durumlarda ortaya çıkmaktadır. Bu durumda mutfak ana gider hatlarında tıkanıklık söz konusu ise hem bulaşık ya da çamaşır makineleri atık suyu tahliye edememekte hem de lavabo tıkanmakta ve taşma yapmaktadır. Alt kattaki daireden su sızıntısı ve tavanda su izleri olduğu söylendiği durumlarda gider tıkanıklığı ile ilgili bir sorun olduğuna kesin gözüyle bakılmaktadır. Mutfak gider borularının uzun süre tıkalı kaldığı durumlarda, su en ince noktadan sızmakta, contaları patlatmaya ve gider hatlarına verdiği zarar nedeniyle alt kata su kaçağı oluşması gibi daha ciddi durumlara yol açabilmektedir.

  0552 594 94 58/57 Servis numaramızı arayarak ücretsiz teklif alabilirsiniz.

  Doğal Yöntemlerle Lavabo Açma

  Lavabo giderine beyaz sirke, kabartma tozu ve sıcak su uygulanması; lavabo giderinde bakterilerin, yağların ve diğer organik kalıntıların birikmesinde kaynaklanan kokuların giderilmesine yardımcı olmaktadır. Ayrıca lavabo gideri bu sayede temizlenmekte ve oluşabilecek lavabo tıkanmalarının da önüne geçilebilmektedir. Bunun için lavabonun içerisine bir bardak kabartma tozu ardından bir bardak beyaz sirke dökülmekte, ardından tahliye kapağı kapatılarak ya da tıkanarak yaklaşık 15 dakika karışımın beklemesi sağlanmaktadır. Bu süre sonunda tıkalı lavabonun içerisine kaynar su dökülerek uygulama tamamlanmaktadır. Ayrıca bir ölçek kabartma tozu ile sirke çözeltisi, lavabo yüzeyinde oluşan lekelerin ve mineral birikintilerinin temizlenmesinde de kullanılabilmektedir.

  lavabo açma

  Lavabo açıcı tel kullanılması da lavabo açma işlemindeki en etkili yöntemler arasında sayılmaktadır. Başka yollarla ulaşılamayan, daha derin mesafelerdeki tıkanıklıkları temizlemek için oldukça faydalı olan bu yöntemde yaklaşık 7.5 metre uzunluğundaki bir kabloya ihtiyaç duyulmaktadır. Bazı durumlarda bu yöntemin uygulanmasından önce lavabonun altındaki sifonun çıkarılması gerekebilmektedir. Ayrıca bazı evrelerde yerleşik olarak süzgeç bulunmakta olup tıkanıklığa ulaşmak için bunu atlamak zorunda kalınabilmektedir. Eğer lavabo sifonu elle çıkarılamıyorsa bir anahtar ya da gider açma anahtar pensesi ile çıkartılabilmektedir. Bu işlemden sonra lavabo telinin ya da burgu kablosunun, boru açıklığının içine doğru yavaşça itilmesi gerekmektedir. Birkaç metreden sonra, bobin boruya sıkın itilirken burgu tel üzerindeki kol çevrilmekte ve burgu tıkanıklığı karşılayana kadar borunun içine doğru yavaşça ilerlemektedir. Eğer boruda keskin bir kıvrım bulunuyorsa burgu telinin sıkılması ya da krankların biraz daha sıkıca döndürülmesi ihtiyacı oluşabilmektedir. Dirençle karşılaşana kadar burgu çevrilmeye devam edilmekte, burgu teli eğer ki kırılması çok büyük ya da güçlü bir tıkanma ile karşı karşıyaysa dönmeye karşı koymaktadır. Kablonun tıkanmaya sıkıca oturtulması için kol birkaç kez daha çevrilmekte ardından tıkanmanın gevşetilmesi için hafifçe sallanması önerilmektedir.